Κεφάλαιο 1ο - Βασικές έννοιες

Κελεπούρη Ευαγγελία, ΠΕ04.02

ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ

Αβιοτικοί παράγοντες

Όλοι οι παράγοντες (εκτός των ζωντανών οργανισμών) που επηρεάζουν ένα οικοσύστημα, όπως για παράδειγμα το νερό, η θερμοκρασία, ο αέρας, το χώμα κλπ.

Βιοτικοί παράγοντες

Οι ζωντανοί οργανισμοί: τα ζώα, τα φυτά, οι μικροοργασνιμοί

Οικοσύστημα

Η έννοια του οικοσυστήματος αποτελεί θεμελιώδη έννοια για την Οικολογία. Το οικοσύστημα είναι ένα σύστημα μελέτης που περιλαμβάνει τους βιοτικούς παράγοντες μιας περιοχής, δηλαδή το σύνολο των οργανισμών που ζουν σ' αυτήν, τους αβιοτικούς παράγοντες της περιοχής, καθώς και τo σύνολο των αλληλεπιδράσεων που αναπτύσσονται μεταξύ τους.

Είδος

Ομάδα ατόμων που διασταυρώνονται μεταξύ τους και δίνουν γόνιμους απογόνους, π.χ  το είδος των ποντικιών

Πληθυσμός

Το σύνολο των οργανισμών του ίδιου είδους που κατοικούν σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο στην ίδια περιοχή (βιότοπος), π.χ τα κουνέλια της Πάρνηθας.

Βιοκοινότητα

Το σύνολο των διαφορετικών πληθυσμών που κατοικούν στον ίδιο βιότοπο και συνδέονται  μεταξύ τους με διάφορες σχέσεις, π.χ  ο πληθυσμός των ποντικιών, των ελαφιών, των πουρναριών, των ελάτων κ.ά της Πάρνηθας.

Βιότοπος

Η περιοχή στην οποία ζει ένας πληθυσμός ή μια βιοκοινότητα (π.χ Δέλτα του Έβρου)

Μάιος

Πέμπτη