Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαλλοντική Αγωγή Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής 2015-1016

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής 2015-1016

Η ομάδα της Περιβαλλοντικής Αγωγής για το σχολικό έτος 2015-2016 ασχολήθηκε με τις μη συμβατικές μορφές ενέργειας.

Οι μαθητές και οι υπεύθυνες καθηγήτριες δημιούργησαν το τρίτο τεύχος του ηλεκτρονικού περιοδικού "Σχολικές Δράσεις 41ου Γυμνασίου" με θέμα "Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας".

Ξεκινώντας από το τι είναι η ενέργεια γύρω μας καταλήγουμε σε ενεργειακές πηγές που είναι ανανεώσιμες και υπάρχουν σε αφθονία στο φυσικό μας περιβάλλον.  Μέσα από τα άρθρα μας προσπαθούμε να παρουσιάσουμε τις διάφορες μορφές των ανανέωσιμων πηγών ενέργειας και πώς αυτές μπορούν να αξιοποιηθούν από τον σύγχρονο άνθρωπο λαμβάνοντας πάντα υπόψη ότι αν και δεν είναι τόσο αποδοτικές, είναι καθαρές, ανεξάντλητες και φιλικές στο περιβάλλον.

Με τη συμμετοχή μας στο βιωματικό πρόγραμμα "Σώστε τον Πλανήτη Γη" είχαμε την ευκαιρία μέσα από ένα ομαδικό παιχνίδι να γνωρίσουμε τρόπους αξιοποίησης των εναλλακτικών μορφών ενέργειας αντικαθιστώντας τη συμβατική ενέργεια με σκοπό την επίλυση των οικολογικών προβλημάτων του πλανήτη.

Η παρουσίαση που ακολουθεί αποτελεί μέρος της εργασίας μας.

programma-dro-epainos-2016

Για να προβάλλετε το τεύχος πατήστε στην παρακάτω εικόνα.

Μάιος

Σάββατο