Αρχική σελίδα Νέα-Ανακοινώσεις Οι Atenistas στο σχολείο μας

Οι Atenistas στο σχολείο μας

Οι Atenistas αποτελούν μια ανοιχτή ομάδα Αθηναίων που με κριτήριο την αγάπη για την πόλη τους και το σεβασμό προς τον συνάνθρωπο και το περιβάλλον τους δραστηριοποιούνται οργανώνοντας μια σειρά πρωτοβουλιών με γνώμονα τη βελτίωση της Αθήνας. Δεν αποτελούν κάποια κομματική ή πολιτική οργάνωση. Το σύνθημά τους είναι δράση, θετική ενέργεια και δημιουργικότητα.

Με πρωτοβουλία της διεύθυνσης και των καθηγητών του 41ου Γυμνασίου, οι Atenistas ανταποκρίθηκαν στο αίτημά μας για μια συλλογική, αισθητική και δημιουργική παρέμβαση στο σχολείο μας. Σχετικό άρθρο και πλούσιο φωτογραφικό υλικό υπάρχουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://atenistas.org/2013/04/18/41o/.

Ο προαύλιος χώρος του σχολείου πραγματικά μεταμορφώθηκε με τα γράφιτι στους τοίχους που τον περιβάλλουν. Χρώματα από όλες τις ηπείρους σε ένα σχολείο που φιλοξενεί παιδιά από όλο τον κόσμο.

Τετάρτη