Το σχολείο μας

Το 41ο Γυμνάσιο στεγάζονταν από το 1982 ως και το διδακτικό έτος 2015-16 σε ενοικιαζόμενο από το δημόσιο κτήριο, πρώην ιδιωτικό Λύκειο Α.Γ. Τυχοπούλου, επί της οδού Λέλας Καραγιάννη 16, πολύ κοντά στην Πλατεία Αμερικής.

Από τις 26 Σεπτεμβρίου 2016 το σχολείο μας μεταφέρθηκε σε νεόδμητο κτήριο επί της οδού Πάτμου 11-13 μεταξύ της Πλ. Αμερικής και της Πλ. Κολιάτσου.

Το νέο κτήριο αποτελεί μια σύγχρονη κατασκευή σύμφωνα με τις προδιαγραφές του Οργανισμού Σχολικών Κτηρίων (ΟΣΚ).

Αναπτύσσεται σε τέσσερις ορόφους  και διαθέτει εγκαταστάσεις που περιλαμβάνουν γήπεδο μπάσκετ, βιβλιοθήκη, εργαστήριο πληροφορικής, εργαστήριο φυσικής-χημείας, εργαστήριο τεχνολογίας, αίθουσα προβολών, αίθουσα εικαστικών και αίθουσες ξένων γλωσσών. Στο ισόγειο υπάρχει μια μεγάλη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων για τις εκδηλώσεις του σχολείου.

epigrafi

patmou2